Un atkal mazliet par politiku un komunikāciju

Vēlēšanas ir beigušās un politiskās partijas un vēlētāji joprojām ir nedaudz satraukti – kas priecīgs, kas saskumis, bet jāatzīst, ka laikā pirms vēlēšanām un drusku pēc vēlēšanām cilvēku politiskā aktivitāte ir visaugstākā. Manuprāt šis ir īstais brīdis, kad partijas varētu mēģināt stiprināt saikni ar saviem atbalstītājiem un mēģināt tos padarīt par partijas biedriem. Jo, kā zināms, Latvijā partijas biedru skaits, ja salīdzina ar Lietuvu un Igauniju, ir samērā zems. (Klūga, 2018) Šis ir brīdis, kad partiju atbalstītāji ir sarosījušies un dalība vēlēšanās ir tāds pirmais solis – tagad viņi ir “silti” un gatavi darīt ko vairāk! Manuprāt, šis ir vislabākais laiks, lai mēģinātu sasniegt vismaz tādu iesaistes līmeni, kāds tas ir Igaunijā un Lietuvā.
Savu politisko izvēli nekad tā īsti neesmu slēpis – gan tad, kad biju un aktīvi darbojos “Jaunajā Laikā”, gan tad, kad vairs ne tik aktīvi turpināju atbalstīt “Vienotību”. Arī šajās – 13. saeimas vēlēšanās visi, kas ar mani tika runājuši par politiku, visdrīzāk zināja, ka mana izvēle ir kritusi par labu “Attīstībai/Par“. Šīs partiju apvienības programma visvairāk atbilda tam, kā es redzu Latvijas attīstību tuvākā un tālākā nākotnē. Protams, liela loma bija arī tam, ka partiju atbalsta tādi cilvēki kā Vjačeslavs Kaščejevs un Andris Ambainis, kurus uzskatu par cilvēkiem, kuru viedoklī ir vērts ieklausīties. Kā arī tas, ka kandidātu sarakstos bija tādi kandidāti kā Ilze Viņķele, ar kuru iepriekš nācies saskarties, un kuras darbību vērtēju ļoti pozitīvi. Tas mazliet par politiku,t agad, kā virsrakstā solīts, mazliet par komunikāciju.

Saprotu, ka pēcvēlēšanu laiks ir saspringts gan partiju vadītājiem, gan partiju birojiem, bet – kā jau minēju ievadā – šis ir laiks, kad komunikācija ar vēlētāju un tā iesaiste politiskajos procesos ir gandrīz tikpat svarīga (man pat gribētos domāt, ka svarīgāka) nekā priekšvēlēšanu laikā. Kādā no pēcvēlēšanu diskusijām Juris Pūce ļoti prātīgi un pieklājīgi ieteica jaunajam kolēģim Aldim Gobzemam piedomāt pie savas komunikācijas manieres. Nav man, protams, tādas autoritātes kā Pūces kungam, bet ceru ka šo manu rakstu gan Pūces kungs gan citi no “Attīstībai/Par” uztvers kā draudzīgu ieteikumu un nevis kā nevēlamu kritiku.

Savulaik darbojoties “Jaunajā Laikā” mēģināju strādāt pie tā, lai komunikācija partijas iekšienē būtu pēc iespējas plašāka un, kas manuprāt ir īpaši svarīgi, ar izmērāmiem rezultātiem. Viena no lietām, ko centos uzsākt un iedzīvināt bija tā, ka pirms partijas valdes vēlēšanām – kandidāti jau laicīgi iesniedz savu redzējumu par partijas attīstību, lai partijas biedriem būtu iespējams ar šo redzējumu iepazīties un izdiskutēt partijas vēstkopās. Daži kandidāti arī atbalstīja šo iniciatīvu un iesniedza savu redzējumu, bet tā arī šī iniciatīva ļoti plašu atbalstu neguva. Es ierosināju arī izveidot platformu interneta vidē, kur partijas biedriem būtu iespēja iesniegt savus priekšlikumus un apspriest citu iesniegtos priekšlikumus, izvirzīt un apspriest kandidātus, un vissvarīgāk, lai šī komunikācija nenogrimst e-pastu kaudzē, bet paliek pārskatāma un saskaitāma – kādi ir ieteikumi, cik biedri to atbalsta un kā šo biedru viedokli realizē partijas vadība. Varbūt 2008. gadā vēl šāda iniciatīva bija pāragra, tādēļ arī nevienam nelikās interesanta. Ja nu kādam interesē, manu 2008. gada projektu var apskatīt te: Portāla Apraksts . Tagad, protams, šis projekts pašam liekas samērā naivs, bet ideja manuprāt ir skaidra un viegli saprotama.

Tā nu arī es, vēl “silts” pēc vēlēšanām, nolēmu, ka varbūt atkal ir laiks aktīvāk paust savu politisko nostāju uzrunājot apvienību, par kuru savu balsi nodevu arī es. Skaidrs, ka nav vairs nekāds 2008. gads, tādēļ nolēmu izmantot mūsdienu komunikācijas iespējas. Kalendārs apvienības mājas lapā rādīja, ka pēc aktīvā pirmsvēlēšanu laika šobrīd iestājies zināms klusums.

Priekšvēlēšanu kalendārs

Pēcvēlēšanu kalendārs

Tā kā kalendārā neko sevi interesējošu tuvākajā laikā neatradu, nolēmu izmantot Twitter un pajautāt, kā apvienība ir plānojusi komunicēt ar saviem atbalstītājiem un potenciālajiem biedriem. Lai labāk saprastu, kādi komunikācijas modeļi varētu tikt izmantoti, apjautājos arī par biedru skaitu. Par atbildi nedaudz apmulsu.

Twittersaruna

Izskatās, ka atbalstītājiem ši atbilde ir patikusi, lai gan man jāatzīstas, ka nav gluži tas, ko gaidīju. Protams, man jāatvainojas, ka nepieliku pietiekoši daudz pūļu, lai atrastu apvienības biedru skaitu – kādā mājas lapas ierakstā bija minēts “vairāk kā 1200” (Attīstībai/Par, 2018) un droši vien, ja rūpīgāk pameklētu, atrastu arī Pavļuta kunga minēto skaitli 1350. Bet tas īsti nebija tas, ko vēlējos uzzināt, tādēl mēģināju diskusiju turpināt.

Twitter diskusija

Ar to arī šis temats diemžēl bija izsmelts.

Es saprotu, ka apvienība nav nekādi “pirmziemnieki”, bet visur uzsvērāt, ka neesat arī nekādi “vecie vēži”. Es ļoti ceru, ka apvienība būs spējīga ne tikai īstenot to politiku, kuru deklarējāt savā programmā, bet arī demonstrēt jaunu pieeju komunikācijā ar saviem atbalstītājiem un vēlētājiem. Lai nebūtu tā, ka es tikai kritizēju, mēģināšu turpināt tradīciju un tad, ja kaut ko kritizēju, piedāvāt, kāds varētu būt risinājums.
Pirmkārt, būtu ļoti svarīgi, lai uzreiz pēc vēlēšanām apvienības komunikācija uzrunātu savus vēlētājus un atbalstītājus ar informāciju par to, kā viņi var iesaistīties apvienības darbā arī pēc vēlēšanām. Informēt par to, kādas darba grupas ir pieejamas, reklamētu savas reģionālās nodaļas. Komunikācija e-pastos, protams, ir ļoti laba, bet, manuprāt, būtu nepieciešama kāda vieta, kur biedru (un arī apvienības oficiālās) idejas un ieteikumus varētu sagrupēt pēc nozares vai kādiem citim kritērijiem, kur biedri varētu piedalīties idejas formulēšanā ar savām zināšanām un pieredzi, kā arī paust savu atbalstu vai tieši otrādi – savas šaubas par idejas lietderīgumu. Tā varētu būt tāda kā partijas iekšējā “manabalss” platforma.
Vēl bez idejām un priekšlikumiem visiem partijas biedriem vajadzētu būt laicīgi pieejamām vēl pāris lietām, no kurām svarīgākās man šķiet – kandidāti uz apvienības amatiem un vēlēšanām. Informācijai par kandidātiem būtu jābūt pieejamai laicīgi, lai biedru rindās šīs kandidatūras varētu jau laicīgi tikt izdiskutētas.
Vēl visiem biedriem būtu jābut pieejamam un skaidri izskaidrotam partijas budžetam, ar pilnīgu un caurspīdīgu informāciju par to, no kurienes apvienības kasē ienāk nauda un kur tā tiek tērēta.

Izmantotie avoti
Klūga M. (2018) Latvijā partijās daudzkārt mazāk biedru nekā Lietuvā un Igaunijā. Kāpēc tā? LSM.LV  Pieejams: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/latvija-partijas-daudzkart-mazak-biedru-neka-lietuva-un-igaunija.-kapec-ta.a262825/
Zabarovskis M. (2008) Interneta padome. Pieejams: PortalaAprakstsTech.doc
Attīstībai/Par (2018) Kalendārs. Pieejams: https://attistibaipar.lv/kalendars
Attīstībai/Par (2018) Nodibināta apvienība “Attīstībai/Par!”, priekšvēlēšanu kampaņas starts 26.aprīlī. Pieejams: https://attistibaipar.lv/zinas/nodibinata-apvieniba-attistibaipar-prieksvelesanu-kampanas-starts-26aprili

Vēlies par to parunāt?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.