Iespēja mainīt politisko eliti?

Mūsu valsts prezidents ir devis mums papildus iespēju lemt par mūsu valsts turpmāko likteni. Spriest par to, kādu apstākļu un motīvu vadīts viņš ir pieņēmis šo lēmumu nav manā kompetencē. Fakts ir tāds, ka mums ir dota iespēja vēlreiz ievēlēt mūsu tautas priekšstāvjus, laikā, kad mums ir vēl svaigā atmiņā esošo Saeimas deputātu solījumi pirms vēlēšanām un viņu darbi pēc vēlēšanām. Intervijā radio SWH Saeimas spīkere Solvita Āboltiņa teica, ka nav lielas nozīmes mainīt Saeimu, ja netiek mainīta sistēma. Es domāju, ka ir jāmaina – ne tikai Saeima, bet politiskā elite! Un tad šie cilvēki būs tie, kas varēs mainīt arī sistēmu.

Par jaunu partiju, kas nāks un izglābs valsti, man ir diezgan liela skepse. Partiju apvienošanās pirms 10. Saeimas vēlēšanām bija ļoti labs un pareizs solis. Vienīgi – šo partiju apvienību vadībā palika tie paši cilvēki, kas vadīja partijas. Un partiju elites nau mainījušās gadiem. Ejot un piedaloties referendumā par Saeimas atlaišanu – es iešu un parakstīšos par to, ka mums ir jāmaina ne tikai Saeima, bet arī partiju elite. Mēs parakstamies par to, ka mūs neapmierina tie, kas pārstāv mūs šajā Saeimā. Vai tas ir iespējams?

Tas par ko mums būs jābalso – būs tās pašas partijas, kas mums tika piedāvātas vēlēšanās pirms 7 mēnešiem. Kāda jauna, spēcīga partija vai apvienība, diez vai parādīsies uz politiskās skatuves. Tā kā būs vien mums jāizvēl savi deputāti no tām pašām esošajām partijām. Un gribat vai ne mēs ievēlēsim tās pašas partijas, bet tajā pat laikā mēs varam neievēlēt tos pašus cilvēkus. Izvēloties politisko spēku, kura ideoloģija un politiskais piedāvājums ir mums pieņemams, balsojot par šo spēku, bet no saraksta izsvītrojot visus 9. un 10. Saeimas deputātus.

Tas, ja Saeimā neiekļūtu neviens no esošajiem Saeimas deputātiem, manuprāt, radītu rosību un izmaiņas arī partiju iekšienē, jo agrāk vai vēlāk partiju vadībā nāktu tie, kas ir ievēlēti Saeimā. Jaunie deputāti būt laicīgi brīdināti – ja Jūs aizmirsīsiet ko solījāt un rīkosieties pretēji saviem solījumiem, nākamajās vēlēšanās Jūsu vietās sēdēs citi. Šis ir tas brīdis, kad mums – sabiedrībai būtu jāveic šāda partiju attīrīšana. Tas, vai tas ir iespējams ir atkarīgs tikai no mums – Latvijas pilsoniskās sabiedrības. Ja mēs turpināsim dzīvot un samierināties ar mūsu sabiedrības zemo politisko kultūru, nevis celsimies un sāksim beidzot kopt arī šo kultūras lauciņu – politisko kultūru. Jo ne jau Saeima ir tā, kas veido politisko kultūru, bet mēs – Sabiedrība ar savu darbību vai bezdarbību.

Vēlies par to parunāt?