Pašvaldības sadarbība ar LR Zemessardzi

Ja jau reiz esmu sācis publicēt rakstu darbus par dažādām tēmām, tad te būs vēl viens. Šo rakstu rakstīju pirms Garkalnes novada pašvaldību vēlēšanām. Tā, kā vēl joprojām aktīvi darbojos Zemessardzē, uzskatu, ka pārāk maz dažādos avotos tiek atspoguļoti Zemessardzes labie darbi un sasniegumi. Ja kādam rodas interese piedalīties – laipni lūdzam pieteikties Zemessardzes 19. nodrošinājuma bataljonā.

Ļoti bieži sastopama noraidoša sabiedrības attieksme pret Zemessardzi. Cilvēkos ir iesakņojušies priekšstati no deviņdesmito gadu beigām, kas nemaz neatbilst tam, kāda ir Zemessardze šodien. Tā kā arī pats darbojos Zemessardzē, varu par to pastāstīt no savas pieredzes.
Zemessardzes pamatfunkcija ir nepieciešamības gadījumā nodrošināt atbalstu mūsu profesionālās armijas karavīriem. Līdz ar to lielākā daļa Zemessardzes mācību ir plānotas, lai uzlabotu Zemessargu iemaņas, kas nepieciešamas šo funkciju veikšanai. Pats esmu piedalījies gan šaušanas mācībās, gan lauka kaujas mācībās “Zobens 2008”, kas notika Dobelē. Attiecībā uz ieroču lietošanu, kas ir viens no izplatītākajiem mītiem par Zemessardzi, varu teikt, ka visās mācībās drošībai tiek pievērsta ļoti liela uzmanība.
Vēl viens no Zemessardzes uzdevumiem ir sadarbība ar valsts un pašvaldību iestādēm. Mūsu kaimiņu pašvaldības ļoti veiksmīgi izmanto šo sadarbības iespēju. Piemēram, pēc Mālpils pagasta lūguma 19. bataljona zemessargi, arī es, kopā ar Ropažu novada pašvaldības policiju 2008. gada septembra sākumā piedalījāmies pazudušas sievietes meklēšanā, un veiksmīgas sadarbības rezultātā šī sieviete tika atrasta un nodota mediķu gādībā. Šis ir tikai viens no veiksmīgiem pašvaldības un Zemessardzes sadarbības piemēriem.
Zemessardzes 19. bataljonā, kas atrodas netālu no mūsu novada – Stopiņu novadā –
pateicoties pašu Zemessargu iniciatīvai, ir izveidots ugunsgrēku dzēšanai piemērots visurgājējs. Šis visurgājējs ir īpaši piemērots ugunsgrēku likvidēšanai mežos un vietās, kur ar parastajām ugunsdzēsības mašīnām piekļūt nav iespējams. Ar šo visurgājēju Zemessardze ir palīdzējusi likvidēt ugunsgrēkus vairākām pašvaldībām, piemēram, Ādažu, Ropažu un Stopiņu pašvaldībai.
Šie ir tikai daži piemēri, kā pašvaldības var sadarboties ar Zemessardzi. 2008. gadā Latvijā 180 zemessargi ir piedalījušies dažāda veida glābšanas operācijās, dabas stihiju, dažādu negadījumu un avāriju, ugunsgrēku un to seku novēršanā, kā arī zivju aizsardzības reidos. Gada laikā vairāk nekā 320 Zemessargi tika iesaistīti 22 pazudušu cilvēku meklēšanā. Vairāk nekā 1200 zemessargi ir veikuši apsardzes, goda sardzes un sabiedriskās kārtības nodrošināšanas funkcijas.
Ļoti liela loma Zemessardzei ir arī patriotisma stiprināšanā un jauniešu patriotiskā audzināšanā. Piedaloties parādē par godu Lāčplēša dienai 11. novembrī, es pats ļoti labi izjutu iedzīvotāju lepnumu par mūsu bruņotajiem spēkiem kopumā un arī Zemessardzi. Turklāt zemessargi vienmēr aktīvi piedalās talkās, kā arī dodas ciemos pie skolēniem. Zemessardze atbalsta arī Jaunsargu organizāciju, kas, manuprāt, ir patriotismu veicinošs un izglītojošs laika pavadīšanas veids.
Pašvaldībai ciešāk sadarbojoties ar Zemessardzi, tie vietējie iedzīvotāji, kas ir zemessargi, vairāk piedalītos novada attīstībā. Sadarbība ar zemessardzi gan nevar aizstāt pašvaldības policiju un tās funkcijas, tomēr es ticu, ka ciešāka pašvaldības sadarbība ar Zemessardzi un vietējiem zemessargiem ir pirmais solis, lai mūsu novadā izveidotu savu pašvaldības policiju, kurā atrastos darbavietas mūsu novada iedzīvotājiem.

Vēlies par to parunāt?